Kitchadi, když potřebujete vyladit trávení

Cítíte ten aromatický závan z indické kuchyně ? Tak to je přesně tahle paráda. Najdete ho taky pod názvem Khitchadi, Kitchari.

Výhoda indické kuchyně je v tom, že má desítky a možná stovky kombinací koření, chutí a ingrediencí, ikdyž ten základ většinou bývá pevný a jasný.

Ráda bych vám představila tuhle pochoutku. Kitchadi se dá použít v mnoha variantách a za mnoha účely, nejzákladnější:

 • supr výživná příloha
 • hlavní chod, který harmonizuje trávení a je pohlazením pro celé tělo
 • detoxikační pokrm pro vícedenní odlehčení – ideálně 3-5 dní, ajurvédská medicína doporučuje i 14 nebo 21 dní

Všechny tyhle body spojuje to, že je to fakt dobré, jednoduché a snadné na přípravu. Okusila jsem Kitchadi poprvé před dvěma lety a rovnou jsem věděla, že je to pro mě ideální způsob „půstu“. Po zkušenostech různých půstů na vodě, limonádách apod. jsem došla k tomu, že jsou příliš vyčerpávající pro moje tělo a poslední takový detox jsem srovnávala ještě měsíc po jeho ukončení. Kitchadi je skvělé i jako jídlo při nachlazení, chřipkách, podvyživení, nechutenství, kocovinách, úzkostech, při přejezení a já si ho připravuji i ve dnech, kdy prostě nevím, co bych snědla, na nic nemám chuť, ale něco jíst musím. Tyhle dny se někdy objevují při přechodech mezi ročními obdobími, takže i v tomhle případě je to dobrá varianta.

Je potřeba říct, že díky svému složení je Kitchadi vlastně kompletní talíř, který obsahuje dostatek sacharidů, bílkovin i tuků. Záleží v podstatě pak už jen na vás, jak si pohrajete s poměry koření a s jejich kombinací.

První inspirace je z webu Had a lama

Ingredience na 2 porce:

 • 1/4 šálku půleného munga nebo červené čočky
 • 1/2 šálku basmati rýže
 • 1,5 čajové lžičky ghí
 • 2 špetky soli
 • 2 špetky kurkumy
 • 2 špetky mletého kmínu
 • 2 špetky mletého koriandru
 • 1 lžička strouhaného zázvoru
 • 3 šálky vody

Postup:

 1. Ghí necháme rozpustit v tlakovém hrnci, přidáme koření, promícháme a necháme aroma rozvonět.
 2. Přidáme rýži a mungo a chvíli orestujeme i s kořením.
 3. Potom do hrnce nalejeme 3x větší množství vody než je množství munga s rýží (tzn. když máme celkem 3/4 šálku munga a rýže dohromady, pak přidáme 2 a 1/4 šálku vody (můžeme i více, pokud nám vyhovuje řidší konzistence).
 4. Vodu přivedeme k varu, přikryjeme hrnec tlakovým víkem a snížíme teplotu na střední až nízkou.
 5. Po 15-20 minutách je kitchadi hotové. Odstavte ze sporáku a nechte odpočinout asi 5 minut. Opatrně uvolněte zbylou páru a hrnec můžete otevřít.

U Dominiky najdete plno dalších tipů z Ajurvédské kuchyně i medicíny, včetně typologie somatotipů a návodů, jak zjistit, jestli ve vás převažuje dóša  Váta, Kapha nebo Pitta.

Další obměna na 4 porce ze Siddha Ajurvéda
1šálek basmati rýže
½ šálku žlutého mung dalu
2 lžíce ghí
4 čajové lžičky koření ***
6 šálků vody
1-2 šálky naskané zeleníny (volitelné)
***Koření:
1lžička hořčice černé-semena
1lžička římského kmínu-semena
1lžička pískavice-semena1lžička kurkumy mleté
1lžička koriandru mletého
1lžička zázvoru mletého nebo
4 tenké plátky čerstvého kořene zázvoru
1malá špetka asafoetida (hing)prášku
Na ghí nejdříve opražte semena 1-2 minuty, až se rozvoní přidejte mleté koření za stálého míchání, aby se koření nepřipálilo.
Promyjte rýži a mung dal a namočte pokud máte čas (přes noc namáčení pomáhá eliminovat plynatost, nenamáčejte déle jak 8 hodin, červená čočka a mung dal se namáčet nemusí, ale je to lepší). Vodu slijte. Ve střední pánvi zahřejte ghí. Přidejte nejprve koření ve tvaru semen (hořčičné, římský kmín..) a jednu až dvě minuty osmahněte. Až se koření rozvoní, za stálého míchání přidejte koření mleté. Přidejte rýži a mung dal a osmahněte další 2 minuty. Pak přidejte 6 šálků vody a přiveďte k varu. Jakmile kičari začne vřít, snižte teplotu na středně nízkou. Zakryjte a vařte, dokud nebude kičari měkké (cca 20-30 min).Pokud přidáváte do svého kičari zeleninu, nejprve přidejte asi v polovině vaření tu, která se vaří déle, jako např. mrkev a řepa. Zeleninu, která se vaří rychleji, například listová zelenina, přidejte ke konci. (Můžete dát i vše najednou).
Obloha
* čerstvý koriandr  ( výborný pro pitta konstituci, ok pro vata a kapha)
* kokos  (dobrý pro pitta, ne moc dobrý pro vata a kapha)
* limetka (ok pro všechny typy)

 

Nebojte se nahradit loupané mungo třeba červenou nebo žlutou čočkou. Jsou výživově i chuťově podobné a snadněji k sehnání. Z koření urcitě doporučuji zařadit římský kmín, pískavici, černé hořčičné semínko, kurkumu, koriandr a čerstvý zázvor. Není úplně snadné sehnat Asafoetida prášek a zbytečně komplikovat možnost si připravit Kitchadi už dnes. Zároveň můžete basmati rýží z části nahradit i quinoou nebo jáhly. Pro začátek doporučuji zůstat u původní verze mungo/červená nebo žlutá čočka a basmati rýže.

Já sama jsem nepoužívala během vaření sůl, ale na konci vaření jsem Kitchadi dochutila Shoyu sojovou omáčkou, umeoctem a neodolala jsem si k němu přidat domácí pickles.

 

Máte jakékoliv otázky? Nebojte se zeptat..

Učím druhé rozpoznat napětí, vyčerpání a vyhoření v jejich tělech i duších. Mou vášní jsou techniky pro uvolnění těla i mysli, individuálně se specializuji na vodní terapie. Díky mé osmileté praxi na tísňové lince záchranné služby mám osobní zkušenost s kompenzací vysokého a nárazového stresu, vyčerpání a se všemi fázemi syndromu vyhoření. Mojí cestu sem si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.